Vatanım, Bayrağım, Önderim Sana Canım Feda

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt Ol )

> Duyuru: Sunum Hazırlama Ve Sunma Rehberi - Guide
Sharebus
Sunum Hazırlama Ve Sunma Rehberi - Guide 
Group Icon

Grup: Administrators
İleti: 0
Üye No.: 137,316
Katılım: 10-July 10

Http Linkleri Duyuru Anlatımı
forum resmi
Bilgi:

Merhaba Arkadaşlar,
Hem sitemize yeni katılan arkadaşlar için hem de sunum kurallarını özümseyememiş üyeler için, sitemizde var olan sunum kurallarını tek bir başlık altında düzenledik. Bu başlığı okuduktan sonra sunum kurallarında hata yapmayacağınızı umuyoruz.

Keyifli paylaşımlar dileriz,

Film Sunumu Yapmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler:
1- İlk olarak imdb.com adresinden sunum yapmak istediğimiz filme ait sayfayı buluyoruz

2- Sol alta çıkan sonuçlardan aramakta olduğum filmin linkini tıklıyoruz. (Aramak istediğinizi bulmakta yıl ve poster bize yardımcı olacaktır.)


3- Aradığımız filmin linkine tıkladıktan sonra, adres çubuğunda görünen linkin sonunda iki “/” arasındaki “tt” ile başlayan kısmı yani filmin IMDB ID’ sini kopyalıyoruz.

Ardından www.sharebus.org adresine girip bu numarayı arama bölümüne yapıştırıp aramayı başlatıyoruz.

Gördüğümüz gibi nokta atışı ile hedefe ulaştık! Bu arama yöntemi ile tek bir aramada aradığımız filme ait film müziği, türkçe ses dosyası, DVDRip, BluRay başlığı olup olmadığını öğrenebiliriz!

Çıkan sonuçlarda, elimizdeki film dosyasının özelliklerine göre, DVDRip ise HTTP Yabancı Filmler Bölümüne
HDDVDRip ya da BluRay ise HTTP HDDVD & BluRay Linkleri bölümüne var olan başlığın altına ekleyerek sunumumuzu yapıyoruz.


Bu arama sonuç vermez ise, bulunamadı yazısı ile karşılaşıyoruz ve filmimizin sunumunu yapmak üzere yabancı filmler bölümünün ya da yerli filmler bölümünün yolunu tutuyoruz.

Yeni Bir Başlık Açarken Yapmamız Gerekenler:
Arama yaptık fakat filmi bulamadık. Yabancı Filmler Bölümü'nde sağ üst köşede bulunan "Yeni Başlık / New Topic" butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza zengin metin editörü çıkacaktır.

[center]1 - Yeni başlık açarken ilk yapmamız gereken şey filme ait afişi ve film adı ile yılını ortalanmış bir şekilde sayfamıza yerleştirmektir.

Bunun için film afişini bir resim upload sitesine upload etmemiz gerekmektedir.


Yukarıda gösterilen link kopyalanarak altta gösterilen kodlar arasına yapıştırılır.
CODE
[center][img]http://i28.tinypic.com/j17nvd.jpg[/img][/center]


2- Bir sonraki aşamada filmimize ait “IMDb” linkini ekliyoruz. Bunun için “IMDb” sitesinde yapmış olduğumuz arama sonucu ulaştığımız linkin tamamını kopyalıyoruz. Menümüze dönerek “IMDb Film Bilgi Kutusu Ekle” butonuna tıklayarak edindiğimiz linki gelen pencereye yapıştırıp “Tamam” diyoruz.

3- Bir sonraki adımda ise elimizde varsa filme ait “Release Info” ekleyebiliriz. Bunun için “Info” içeriğini yazı yazabileceğimiz alana yapıştırırız. Yapıştırdığımız metinin tamamını seçerek “Kod etiketi” ya da "info Etiketi" forum resmi butonuna tıklarız. Metinimizin baş ve son kısmına “[ code] ve [/ code]” ya da "[ code] ve [/ code] eklenecektir. Sonra bu etiketler de dahil olmak üzere tekrar metnimizi seçer ve “Spoiler ekle” butonuna tıklarız. Metnimizin baş kısmına “[ spoiler][ code]”, son kısmına ise “[/ code][/ spoiler]” etiketleri eklenecektir.

4- Sunumumuza istersek videodan ekran görüntüleri (SS) ekleyebiliriz. Ekran görüntüsü eklerken "Slayt Foto Ekle" butonunu kullanmamız gerekmektedir.

5- Linklerimizi eklerken yine Code Etiketini kullanmak zorundayız forum resmi


Sunumumuza Başlık Nasıl Yazarız?


Sunum başlığında bulunması gereken 2 adet bilgi vardır. Bunlardan ilki filmin IMDb.com adresinde var olan orijinal adı diğeri ise filmin parantez içinde yazılmış tarihi. Bu iki bilgi dışında eklenecek her bilgi başlığı yanlış açmamıza neden olacaktır.

Örnek başlık aşağıdadır.Sunum Yapma Şablonu


Bu anlatımın uygulandığı şablon aşağıdaki gibidir. Ben yukarıdaki gibi sunum yapamam diyorsanız elinizdeki film bilgilerini aşağıda gerekli yerlere kopyalayarak sunumunuzu oluşturun. Onu da yapamam diyorsanız LÜTFEN sunum yapma ısrarında bulunmayınız.

CODE
[center]Filmin hangi release grubuna ait olduğunu belirten film adı ör. One.Eight.Seven.1997.DVDRip.XviD-UnSeeN [/center]


CODE
[center][imgs]Buraya Film Afişi'nin Linki Kopyalanacak[/imgs][/center]


CODE
[imdb]Buraya filme ait imdb.com adresi eklencektir[/imdb]


CODE
[spoiler][p]Buraya Filme Ait info. Bilgileri Kopyalanacak [/p][/spoiler]


CODE
[center][imgs]1. Ekran Görüntüsü'nün Linki[/imgs][imgs]2. Ekran Görüntüsü'nün Linki[/imgs] [imgs]3. Ekran Görüntüsü'nün Linki[/imgs][/center]


CODE
[code]Buraya da linkler eklencektir[/code.]


Not:[/code.] bölümünde sonda bulunan nokta "." sunum yaparken kaldırmanız gerekli. Şu anda sayfada görünebilmesi için "nokta" mevcut.[/color]


Listelerin Kullanımı

IMDb bilgisi bulunmayan kategoriler (belgesel, oyun, e-book) ve bazı filmler için arama yaparken listeleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Listelere Anasayfada sağ üst tarafta bulunan bölümden ulaşabilirsiniz.Listeler bölümüne girince sizi liste açılış sayfası karşılayacaktır. Listeleri aktif olarak bu sayfanın solunda bulunan bölümden kullanabilirsiniz.
Sol bölümde SB Index bölümüne tıkladığımızda karşımıza forumumuzda paylaşıma açılan bölüm başlıkları geliyor. Burada aradığımız ya da paylaşmak istediğimiz dosyanın kategorisine giriyoruz.Listeleri gerek klavyenizden "ctrl + f" kombinasyonunu kullanıp arama yaparak gerekse üst kısımda bulunan alfabetik düzenden tarama yaparak sağlıklı bir biçimde kullanabilirsiniz.

Profile CardPMEmail Poster
 
- Basit Görünüm Şuan: 30th January 2015 - 05:33:23 AM